Поредна победа за ЕСФА (2003)

По-малките "евростарс" продължиха победното си начало в кампанията в истински футболен трилър срещу стария ни познайник - ОФК "Костинброд". Костинбродци бяха лидер в групата със самочувствието от вкараните цели 23 гола на "Левски" (Чепинци) в предишния си двубой, докато нашите бяха изковали трудна, но рутинна победа с 4:2 срещу "БМ Спорт" в предния кръг.

Треньорът Ангел Тошев започна с прекроен състав, оставяйки Христо Янев на резервната скамейка, заради невъздържано му поведение през седмицата, изтегляйки Алек Владимиров в непривична нему позиция като дефанзивен халф. Иван Ваклинов започна в рамката на вратата, Християн Иванов и Димитър Крушкин охраняваха фланговете, Адриан Иванов и Емо Коджабашийски бяха в центъра на отбраната. В средата капитанът Деян Козовски, заедно с Веско Замфиров и Алек, бяха подпомагани от Калоян Иванов (отдясно) и Дани Димитров (отляво) за да захранват с топки единствения ни по-изнесен напред състеател - Стилиян Викентиев. Изглеждахме стегнати и опасни, всеки вършеше добре работата си, създадохме две-три добри положения, Стенли разтресе и горната греда. За съжаление, съперникът получи право на изпълнение на удобен пряк свободен удар, от който се възползва максимално - 0:1 в 20-ата минута. До края на полувремето не се случи нещо запомнящо се, но гостите изглеждаха по-енергични и опасни и изпълниха още един фаул от головата позиция, който Ваклинов за щастие, отрази.

След почивката очевидно усилихме нападателната си мощ - Христо Янев влезе в игра и за няколко минути успя да създаде суматоха пред вратата на костинбродци. Първо излезе "очи в очи" срещу вратаря, но не уцели вратата, после проби отляво и вместо да подаде на нахлуващия Викентиев в центъра, стреля безуспешно от малък ъгъл, за да се превърне в пълен анти-герой с грубо нарушение след общо петте си минути игра в тази среща. Заслужен червен картон и ЕСФА продължи с човек по-малко и гол в пасив.

Като че ли по-лош сценарий не можеше да се напише!

Точно в този момент обаче, децата на ЕСФА се преобразиха!
Събраха се като в юмрук и изиграха най-вдъхновените си 30 минути.

Тон даде капитанът Деян Козовски с умно изпълнение на пряк свободен удар, вкарвайки технично по земята, и то в защитения от стената ъгъл - 1:1. Дойде ред на Стенли да отприщи класата си - централният ни нападател елиминира сам защитата на гостите и хладнокръвно "пусна" топката в мрежата за 2:1. Пълен обрат 10-ина минути преди края! Костинбродци обаче не се предадоха, имаха и числено преимущество и се чудехме дали ще задържим преднината. Ще запомним смелостта и майсторското излизане на Мартин Христов, спрял чисто откъсващия се нападател на гостите. Стенли пък бе неудържим в предни позиции и бе подкосен в опасна близост. Козовски направи копие на головото си изпълнение, но не сполучи при този опит. Близнаците Иванови бяха просто безгрешни в тези минути - Адриан буквално бе непреодолим в единоборствата, а Калоян събираше по половин дузина съперници около себе си с ловки отигравания. Точно след нарушение срещу него, остро центриране на Викентиев бе спряно с ръка в наказателното поле на противника и от бялата точка Деян хладнокръвно реализира за 3:1.

В последните минути, наставникът Ангел Тошев, уверен във възможностите на възпитаниците си, не поддал се дори и за момент на емоциите, методично извади един по един далите всичко от себе си, титуляри. Влезлите като смени не само удържаха позициите - Дани Станков спокойно заключи десния фланг,  Емо Бранков разруши всеки опит за атака покрай него, а Коце Димитров се включи мощно в атаката, асистирайки на Стенли за неговия втори гол и четвърти за ЕСФА в този магически обрат - 4:1.

Един мач за историята на ЕСФА, за който трябва да се поклоним пред мъжеството на малките ни деца с големи сърца!